| Actuator Type | Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 1.39 N |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 0.28N |
| Standards Met | CE Certified, CSA, UL |
| Operating Temperature Range | -54 → +121°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.