| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 5 A V dc @ 30 |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 0.83 → 1.39 N |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Phenolic |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 0.28N |
| Standards Met | CSA, ENEC, UL |
| Operating Temperature Range | -54 → +121°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.