| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP00 |
| Operating Force | 0.59 N |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Case Material | PBT |
| Switch Operation | Snap Action |
| Operating Temperature Range | -40 → +120°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.