| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 10 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | DP-CO |
| Operating Force | 1.95 → 3.61 N |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Phenolic |
| Mechanical Life | 7000000Operations |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 1.11N |
| Standards Met | CSA Certified, UL |
| Operating Temperature Range | -55 → +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.