| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | Tab |
| Contact Current Rating | 10 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 2 N |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Contact Material | Nickel Silver |
| Case Material | Polyamide |
| Mechanical Life | 10^7Operations |
| Release Force | 0.6N |
| Operating Temperature Range | -20 → +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.