| Actuator Type | Plunger |
| Terminal Type | Pre-wired |
| Contact Current Rating | 8 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 4.5 N |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Mechanical Life | 5000000Operations |
| Release Force | 1N |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.