| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 1/2 A @ 125 V dc, 15 A @ 125 / 250 V ac |
| Contact Configuration | SPST |
| Operating Force | 150 g |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Contact Material | Brass |
| Voltage Rating | 125 V dc, 250V ac |
| Standards Met | cULus Recognized |
| Operating Temperature Range | -55 → +150°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.