| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Type | Lever |
| Contact Current Rating | 10 mA @ 5 V dc |
| Number of Positions | 1 |
| Mechanical Life | 3000000 |
| Contact Material | Silver Plated PBS |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.