| Differential Angle | 15° |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Electrical Output | Voltage |
| Maximum Current | 100mA |
| Maximum AC Voltage | 60V |
| Contact Resistance | 100Ω |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Length | 8.71mm |
| Minimum Operating Temperature | -37°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Dimensions | 4.27 (Dia.) x 8.71mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.