| Body Style | Block |
| Terminal Type | Screw |
| Switching Current | 6A |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Length | 33.5mm |
| Dimensions | 33.5 x 31 x 76.5mm |
| Depth | 33.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 31mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.