| Switch Shape | Rectangular |
| Pole and Throw Configuration | DP |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO |
| Maximum Current | 100mA |
| Maximum AC Voltage | 100V |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Switching Frequency | 150Hz |
| Contact Resistance | 57Ω |
| Total Length | 5088mm |
| Length | 88mm |
| Width | 25mm |
| Dimensions | 88 x 25 x 13mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 13mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.