| Switch Shape | Rectangular |
| Pole and Throw Configuration | SPST |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 500mA |
| Maximum AC Voltage | 180V |
| Maximum DC Voltage | 200V |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Total Length | 32.4mm |
| Length | 500mm |
| Width | 16.7mm |
| Dimensions | 32.4 x 16.7 x 10mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 10mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.