| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Contact Resistance | 200mΩ |
| Total Length | 29mm |
| Length | 29mm |
| Width | 19mm |
| Dimensions | 29 x 19 x 7mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.