| Switch Shape | Cylindrical |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum AC Voltage | 160Vac |
| Maximum DC Voltage | 220Vdc |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Total Length | 50mm |
| Length | 50mm |
| Width | 12mm |
| Dimensions | 50 x 12mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.