| Switch Shape | Cylindrical |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum AC Voltage | 160Vac |
| Maximum DC Voltage | 250Vdc |
| Contact Resistance | 200mΩ |
| Total Length | 28mm |
| Length | 28mm |
| Width | 5.8mm |
| Dimensions | 28 x 5.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 5.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.