| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 48V |
| Maximum DC Voltage | 100V |
| Switching Frequency | 300Hz |
| Contact Resistance | ≤ 100mΩ |
| Total Length | 293mm |
| Length | 23mm |
| Width | 14mm |
| Dimensions | 23 x 14 x 6mm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Depth | 6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.