| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 25mA |
| Maximum DC Voltage | 20V |
| Total Length | 330mm |
| Length | 30mm |
| Width | 20mm |
| Dimensions | 30 x 20 x 7mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.