| Switch Shape | Rectangular |
| Pole and Throw Configuration | SPST |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Maximum Current | 500mA |
| Maximum AC Voltage | 200V |
| Contact Resistance | 120mΩ |
| Length | 25mm |
| Width | 3.9mm |
| Dimensions | 25 x 3.9 x 4.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 4.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.