| Switch Shape | Flat |
| Normal State Configuration | NC |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 60V |
| Maximum DC Voltage | 60V |
| Total Length | 2230mm |
| Length | 230mm |
| Width | 13mm |
| Dimensions | 230 x 13 x 45mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 45mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.