| Pole and Throw Configuration | 3P |
| Normal State Configuration | 2NC/1NO |
| Maximum Current | 100mA |
| Housing Material | Zamak Zinc Alloy |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Plug In |
| Series | ZCMD |
| Length | 30mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 50mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 16mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.