| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | 4P |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO + 1NC/1NO |
| IP Rating | IP66 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Metal |
| Maximum AC Voltage | 300 V, 500V |
| Maximum DC Voltage | 300 V, 500V |
| Connection Type | M20 |
| Series | OsiSense XC |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 77mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 81mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 36mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Operating Force | 0.2 Nm |
| Mechanical Life | 3000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.