| Pole and Throw Configuration | DP |
| Normal State Configuration | 2NC |
| Maximum Current | 6A |
| Housing Material | Zamak Zinc Alloy |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Plug In |
| Series | OsiSense XC |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 30mm |
| Depth | 50mm |
| Width | 16mm |
| Standards Met | CSA C22.2 No. 14, EN 60947-5-1, IEC 60204-1, IEC 60947-5-1, UL 508 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.