| Actuator Type | Cable Pull |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP66 |
| Maximum Current | 10A |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Series | OsiSense XC |
| Length | 62mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 30mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 60mm |
| Mechanical Life | 30 x 10000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.