| Actuator Type | Lever |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69 |
| Maximum Current | 4A |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| Maximum AC Voltage | 500V |
| Connection Type | Cable |
| Series | Ex 97 |
| Action Type | Positive Break, Slow Action |
| Length | 787.4mm |
| Hazardous Area Certification | IECEx |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Depth | 1178.56mm |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Width | 4775.2mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mechanical Life | >1000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.