| Actuator Type | Push Button |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 250 V ac 6 A, 230 V dc 250mA |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 230V |
| Connection Type | Cable |
| Series | Ex 14 |
| Action Type | Positive Break, Slow Action |
| Hazardous Area Certification | IECEx |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Depth | 2794mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 1778mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mechanical Life | >30000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.