| Actuator Type | Plunger |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Maximum AC Voltage | 230V |
| Maximum DC Voltage | 24V |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 61.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 30mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Width | 30mm |
| Mechanical Life | 20000000Cycles |
| Mechanical Life (Minimum) | 20000000 cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.