| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 5A |
| Housing Material | Metal |
| Maximum AC Voltage | 250V ac |
| Connection Type | Screw |
| Length | 45.4mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Width | 18mm |
| Mechanical Life | 20000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.