| Actuator Type | Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 7A |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Maximum DC Voltage | 28V dc |
| Connection Type | Cable |
| Length | 66mm |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Width | 25.4mm |
| Mechanical Life | 25,000 ops |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.