| Actuator Type | Adjustable Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| Maximum AC Voltage | 400V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Cable |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 30.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 30mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 170.5mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Operating Force | 0.1 N |
| Mechanical Life | 15000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.