| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPST |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Maximum AC Voltage | 500V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | PG13.5 |
| Series | WL |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 40mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Depth | 107.7mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Width | 42mm |
| Mounting Orientation | Back, Front |
| Operating Force | 16.67 N |
| Mechanical Life | 15000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.