| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | ac 5 A, dc 4A |
| Housing Material | Metal |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 30V |
| Connection Type | Cable |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 51.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 16mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Width | 40mm |
| Mounting Orientation | Front |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.