| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 480 V ac 15 A, 125 V dc 500mA |
| Maximum AC Voltage | 480V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | 1/2 in NPSM |
| Length | 86mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 25.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Width | 44.5mm |
| Mounting Orientation | Side |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.