| Actuator Type | Plunger |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 30mA |
| Maximum DC Voltage | 30V |
| Action Type | Slow Action |
| Length | 24.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Width | (Dia) 9.2mm |
| Mounting Orientation | Back |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.