| Actuator Type | Lever |
| Pole and Throw Configuration | DPDT |
| Normal State Configuration | 2NO/2NC |
| IP Rating | IP00 |
| Maximum Current | 10A |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Screw |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 49.2mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Depth | 27.9mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 17.45mm |
| Mounting Orientation | Screw |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.