| Actuator Type | Coil Spring |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | 1/2 in NPT |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 75.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Depth | 44mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 42mm |
| Mounting Orientation | Back, Front |
| Mechanical Life | 50000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.