| Actuator Type | Coil Spring |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP62 |
| Maximum Current | 15A |
| Housing Material | Thermosetting Resin |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Screw |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 49.2mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 17.45mm |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Width | 111.3mm |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.