| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | DPDT |
| Normal State Configuration | 2NO/2NC |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Aluminium |
| Maximum AC Voltage | 125 V, 250V |
| Maximum DC Voltage | 125 V, 250V |
| Connection Type | Cable |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 92.96mm |
| Maximum Operating Temperature | +71°C |
| Depth | 2.705in |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 3.09in |
| Mounting Orientation | Side |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.