| Actuator Type | Coil Spring |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP65, IP66, IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Die Cast Zinc |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | 1/2 in NPT |
| Series | HDLS |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 210.03mm |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Depth | 1.745in |
| Minimum Operating Temperature | -12°C |
| Width | 1.62in |
| Mounting Orientation | Side |
| Mechanical Life | 50000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.