| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | 4P |
| Normal State Configuration | 2NO/2NC |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Metal |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Screw |
| Series | GSA |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 141mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Depth | 42mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 42mm |
| Mechanical Life | 15000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.