| Actuator Type | Coil Spring |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Maximum AC Voltage | 480V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | PF1/2 |
| Action Type | Double Break |
| Length | 203.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 41.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Width | 40mm |
| Mounting Orientation | Side |
| Mechanical Life | 15000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.