| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 15A |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Series | BZE7 |
| Length | 76.4mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 90.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Force | 5.6 N |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.