| Actuator Type | Lever |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Maximum Current | 15A |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum AC Voltage | 125V |
| Series | BZ |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 28.19mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Depth | 0.68in |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Width | 1.94in |
| Mechanical Life | 20000000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Mechanical Life (Minimum) | 20000000 cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.