| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPST |
| Normal State Configuration | NC |
| IP Rating | IP66 |
| Maximum Current | 100mA |
| Housing Material | Die Cast Zinc |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 240V |
| Connection Type | Cable |
| Series | 24CE |
| Action Type | Slow Action |
| Length | 49mm |
| Standards Met | CE Certified, EN 60947-5-1, IEC 60947-5-1 |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 16mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Width | 40mm |
| Operating Force | 25.5 N |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.