| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SP |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP56 |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Connection Type | Cable |
| Length | 49.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 22mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Width | 49mm |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Mechanical Life (Minimum) | 1000000 cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.