| Actuator Type | Lever |
| Pole and Throw Configuration | SP |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| Maximum Current | 17.5A |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Connection Type | Screw |
| Length | 29.4mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Depth | 17.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 43mm |
| Mechanical Life | 5 x 1000000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.