| Actuator Type | Plunger |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Normal State Configuration | 2NO |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Glass Fibre Reinforced Thermoplastic |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Connection Type | M16 |
| Series | TI2 |
| Action Type | Slow Action, Snap Action |
| Length | 30mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 27mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Width | 57mm |
| Mounting Orientation | Screw |
| Mechanical Life | 3000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.