| Contact Configuration | DPDT |
| Terminal Type | Solder |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Colour | Yellow |
| Actuator Type | Lever |
| Length | 12.5mm |
| Width | 10mm |
| Dimensions | 10 x 7.75 x 16mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 200 mA @ 14 V dc |
| Operating Force | 3 N |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.