| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Colour | White |
| Actuator Type | Cap |
| Length | 6.90mm |
| Width | 6mm |
| Dimensions | 6.90 x 6 x 5mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 16 V dc |
| Operating Force | 3.5 N |
| Height | 5mm |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +90°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.