| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Off-(On) |
| Actuator Type | Tactile |
| Contact Current Rating | 50 mA@ 24 V dc |
| Operating Force | 3 N |
| Contact Material | Silver Plated |
| Mechanical Life | 500000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.