| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 5mm |
| Actuator Colour | Red |
| Actuator Type | Push Plate |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Dimensions | 6 x 6 x 5mm |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Operating Force | 2.6 N |
| Height | 5mm |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.